badania genetyczne

Genetyka w zasięgu ręki. Nowoczesna placówka Genetico w Bydgoszczy

Nauka dwudziestego pierwszego wieku obdarzyła nas wieloma darami. I tak jak odkrycia naukowe i technologiczne dla wielu są owianych tajemnicą, tak istnieją przecież środki umożliwiające nam uzupełnienie braków wiedzy. Oczywistym już przykładem jest internet, którym możemy się na co dzień posiłkować w ramach poszukiwania informacji. To nie jedyne dobrodziejstwa naszych czasów. Jedną z bardzo szybko rozwijających się dziedzin nauki jest genetyka, która pozwala odpowiedzieć na poważne pytania dotyczące pokrewieństwa, ojcostwa czy też pochodzenia. Warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza ze względu na fakt, że w Bydgoszczy funkcjonuje jedyne w Polsce prywatne laboratorium genetyczne. 

Bydgoski Instytut w służbie pospolitym zjadaczom chleba

Mowa tutaj o Instytucie Genetyki Sądowej Genetico, który posiada akredytację zgodnie z normą międzynarodową ISO/IEC 17025. Co to oznacza? Otóż jest to potwierdzenie najwyższych kompetencji personelu i fachowej analizy laboratoryjnej oraz organizacji badań. Placówka ta wielokrotnie była już nagradzana i wyróżniana za swoje dokonania i od 2005 roku wykonała tysiące analiz DNA. Chodzi tutaj nie tylko o ustalanie ojcostwa czy też pokrewieństwa, ale także analizę kryminalistyczną.

Jak można przeczytać na samej stronie Instytutu, powstał on głównie dla idei. Jakiej? Otóż założyciele byli przekonani, że badania DNA mogą mieć ogromne znaczenie dla rozwiązywania różnych spraw w naszym życiu. Stąd też powinien istnieć podmiot, który takie analizy będzie wykonywać dla zwykłych klientów. Badania genetyczne mają być nie tylko dostępne, ale też przystępne cenowo dla szerokiej rzeszy odbiorców. Do dyspozycji IGS ma jako jeden z nielicznych ośrodków najnowocześniejsze stacje robocze. To gwarant jakości wykonywanych ekspertyz i jednocześnie zapewnienie o niezawodności.

W zasięgu ręki, ale także i portfela

Usługi placówek takich jak Genetico są nieocenione w dążeniu do prawdy. Przed rokiem popularną stała się historia znanej tiktokerki Amandy Stacy, która w wieku 31 lat postanowiła przeprowadzić test genetyczny na pochodzenie. Chociaż wcale nie oczekiwała zaskakujących wyników i głównie chodziło jej o zabicie czasu, to wkrótce miało się okazać, iż jest adoptowana. Po rozmowach z rodzicami w końcu dotarła do swojej biologicznej rodziny w ciągu kilku tygodni. Ale testy genetyczne to nie tylko poszukiwanie siebie, czasami chodzi też przecież o poważne sprawy sądowe, które rozstrzygają się za sprawą precyzyjnie dokonanych analiz. To niesamowite, jak ogromny postęp zrobiła ta dziedzina w ostatnich kilkudziesięciu latach. Teraz technologia ujawniająca skrywane przez nasz kod genetyczny sekrety jest nie tylko w zasięgu ręki, ale także i portfela.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *