wózek dla niepełnosprawnych

Nowoczesne windy dla niepełnosprawnych

Winda dla niepełnosprawnych nie jest tylko dodatkiem do mieszkania. Jej cechą jest funkcjonalność. Winda tego typu ma ułatwić życie i zapewnić samodzielność osobie niepełnosprawnej.

Czym różni się winda od innych podnośników?

Winda dla niepełnosprawnych jest ciekawą alternatywą dla innych rozwiązań ułatwiających dostawanie się do mieszkania. Montowane na ścianie w postaci szyny krzesło schodowe jest stabilne, trwałe, wygodne, ale nie tak duże jak winda. Większa powierzchnia windy zapewnia większą wygodę i standard użycia. Również platformy są nieco przestarzałymi rozwiązaniami. Winda jest też bardziej estetyczna.

Z czego powinna składać się winda dla niepełnosprawnych?

Prawidłowo zaprojektowana winda jest wyposażona w następujące elementy:

  • jedno wejście na wprost
  • kasetę wezwań – nie może być zamontowana wyżej niż 1,1 m od posadzki. Kaseta dopasowuje windę do potrzeb osoby niepełnosprawnej
  • poręcz – ułatwiającą utrzymanie równowagi, zamontowaną 0,9 m od posadzki
  • kasetę dyspozycyjną – za jej pomocą możesz regulować działanie windy
  • oznakowanie dotykowe w języku Braill’a i odpowiedni system dźwiękowy – bo z windy mogą korzystać nie tylko osoby z niepełnosprawnością ruchową, ale także z niepełnosprawnością związaną na przykład ze zmysłami
Gdzie można zamontować windę?

Windę dla niepełnosprawnych można zamontować zarówno w bloku wielorodzinnym jak i w obiektach publicznych. Specjalna winda w bloku jest potrzebna nawet wtedy, jeśli jest już klasyczna winda, do której wejść jest trudno – trzeba pokonać kilka stopni. Winda dla niepełnosprawnych jest również niezbędna w budynkach wielorodzinnych, gdzie są trzy lub cztery kondygnacje. Przykładem windy w bloku jest urządzenie zamontowane na zewnątrz umożliwiające wjazd do mieszkania z tarasu albo balkonu. Koszt takiej windy nie jest mały, ale można starać się o dofinansowanie – nawet w 80%. Aby zamontować takie urządzenie, potrzebna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej lub administracji bloku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *